OKM:n Seuratuki
22.4.2020 9:25 Uutisointi / Pääsivusto

OFBC:lle Seuratoiminnan kehittämistuki!

Seurassa tehtävä erinomainen työ lasten ja nuorten liikuttamisen eteen sekä räjähdysmäinen kasvu on huomioitu myös päättäjätasolla. Oulun Floorball Club ry on saanut Opetus- ja kulttuuriministeriön myöntämän seuratoiminnan kehittämistuen maksimisumman 15.000 euroa.

Seuratuen avulla pyritään lisäämään lasten ja nuorten harrastusmahdollisuuksia, tuetaan seuratoimintaa ja edistetään liikunnallista elämäntapaa. Avustuksella kehitetään myös vapaaehtoistyötä seuroissa.

"Seurana haluamme aktivoida lapsia ja nuoria liikkumaan. Tukihankkeemme nimi Liikunnan ilo on kaikkien lasten oikeus, kertookin kaiken siitä miten pyrimme seuraa viemään eteenpäin. Iso kiitos kuuluu kaikille teille jotka olette mukana seuran toiminnassa, pelaajat, johtoryhmät sekä vanhemmat, teidän erinomainen toiminta mahdollistaa seuralle erilaisten tukien hakemisen, joiden avulla saamme kehitettyä toimintaamme entistäkin paremmaksi", iloitsee seuran toiminnanjohtaja Henri Dufva.

Seuratoiminnan kehittämistukea seura haki 2-vuotiseen hankkeeseen, nyt myönnetty tuki kattaa tulevan kauden. Tuella tullaan viemään eteenpäin seuran juniorijoukkueiden toimintaa, panostamaan seuran valmennuksen kehittämiseen sekä aloittamaan täysin uusi kerhokonsepti. Seuran saama tuki tulee kohdentaa työllistämiseen, jonka kustannukset kohdistuvat kokopäiväisen tai osa-aikaisen työntekijän palkkaukseen. Tukipäätöksen mukaisesti seuraan tullaankin palkkaamaan uusi työntekijä, jonka työpanos suuntautuu sinne missä sille on eniten tarvetta, kentälle joukkueiden arkeen!

Jatketaan Klubissa erinomaista työtä jonka avulla liikunnan ilo on kaikkien lasten oikeus!


   
Lisää uutisia
Oulun Floorball Club ry
«  Heinäkuu   »
Kategoriat